Logo Loading

GAÜN Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk Basın Toplantısı Metni

GAÜN Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk Basın Toplantısı Metni

GAÜN Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk Basın Toplantısı Metni

 

Tarih: 4.2.2016

Yer: Grand Otel

Değerli basın mensupları;

Bu tanışma toplantımızın amacı yakında üniversitemizde yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylığımı sizler aracılığı ile kamuoyuna duyurmak, bu süreçte yaşadığımız bazı hususları sizlerle paylaşmak ve yönetim anlayışımızla ilgili bilgileri sizlere sunmaktır.

Değerli basın mensupları,

IMG_0038 2000-2014 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştım. 2008-2014 yılları arasında üniversite üst yönetiminde (dekan, rektör danışmanı ve rektör yardımcısı olarak) görev aldım. 2014 başlarında özel nedenler ve hekimlik yapma şekli ile ilgili tercihim nedeniyle üniversitedeki görevimden ayrılarak Gaziantep’deki özel bir sağlık kuruluşunda 2015 sonlarına kadar çalıştım. Tekrar üniversiteme döndüm. Bu dönüş kararımdaki en önemli etken yaşadığım tecrübeyle akademik hayatın kendime daha uygun olduğu düşüncesidir. Üniversitesi için idealleri olup profesör olan her akademisyenin, düşündüklerini yapabilmek için, az veya çok gönlünde üst yönetimde görev alma veya rektör olma arzusu vardır. Üniversiteye döndükten sonra ben de kendi geçmiş tecrübe ve donanımlarımdan cesaret alarak ve bazı akademisyen arkadaşlarımla da görüşerek rektör adayı olmaya karar verdim. Bu kararımın hem benim hem de üniversitem için hayırlı olmasını temenni ederim.

Değerli basın mensupları,

Adaylığım söz konusu olduğundan itibaren gerek üniversite içinde gerekse üniversite dışındaki bazı odaklarca hakkımda cemaatle ilişkilendirilen bir algı operasyonu yürütülmekte ve buna delil olarak da benim 2012 rektörlük seçiminde bir cemaatin rektör adayı olarak düşünüldüğüm iddia edilmektedir. Ben o sırada rektör yardımcısı olarak Yavuz hocamın yanında yer alarak, başından beri tavrımı net olarak ortaya koymuştum. O dönemde benim duruşumun en yakın şahitleri rektörümüz Prof.Dr.Yavuz Coşkun ve şu anda yanında rektör yardımcıları olarak çalışan yakın mesai arkadaşlarımdır. Cemaatin en güçlü olduğu zamanda cemaata karşı bu kadar açık ve net duruş sergilemiş olmama rağmen bu algı operasyonundan kimler ne fayda ummaktadır merak ediyorum. Ben 25 yıldır bir hekim ve akademisyen olarak toplumun hep gözü önünde oldum. Cemaatte dahil her kesimden insanla günlük hayat içinde insani ilişkilerim olmuştur. Her zaman herkese kapım açık bir insan olmuşumdur. Ancak cemaat hiyerarşisi içinde hiçbir yapının içinde olmadım. Paralel yapılanma da dahil her türlü kadrolaşma ve yapılanmanın akademik hayata zarar verdiğine samimiyetle inanan bir insanım.

Değerli basın mensupları,

Gaziantep Üniversitesi dürüst, ilkeli, vizyon sahibi, toplumsal ilişkilerinde başarılı ve cesaretli insanların yönetebileceği önemli bir kurumdur. Üniversitemizde bu niteliklere sahip çok sayıda akademisyen arkadaşımın olduğunu biliyorum. Adaylık düşünen arkadaşların bu algı operasyonlarını beklemeden, kendilerini zan altında bırakmadan, bir an önce adaylıklarını açıklamalarını tavsiye ederim. Üniversitemizde ve kamuoyu önünde düşünce ve projelerimizle yer alarak, centilmenlik içinde, bir seçim süreci geçirmemiz üniversitemizin geleceğine pozitif katkı sağlayacaktır.

Kendi yönetim anlayışım açısından şunu net ifade etmek isterim ki devletimizin hassasiyetleri bizim de hassasiyetlerimizdir. Yönetimimizde devletimizin bekasına, milletimizin birliğine ve akademik hayatımızın huzuruna ve verimliliğine tehdit oluşturan paralel yapı da dahil her türlü cemaat ve ideolojik yapılanmalara karşı net tavrımız sürdürülecektir. Bunun yanısıra, akademisyenlerimizin ülkemizdeki temel hak ve hürriyetlerin, hukuk sisteminin ve demokrasimizin ilerlemesi, sosyal dokumuzun sağlamlaşması, milli kültürümüzün gelişmesi, bilgi toplumu ve bilgiye dayalı ekonomik sistemimiz ile ilgili her türlü çalışmaları desteklenecektir. Akademisyen arkadaşlarımızın şehrimizin ve bölgemizin sorunlarına çözüm üretecek çalışmaları özellikle teşvik edilecektir.

Üniversitemiz gerek insan kaynakları gerekse de alt yapı ve imkanları bakımından ülkemizin en iyi durumda olan üniversitelerindendir. Bu durum geçmiş ve mevcut yönetimlerimizin akıllı stratejileri ile oluşmuştur. Üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında 2014-2015 döneminde 13. sırada yer almış bir üniversitedir. Böyle bir üniversitenin hedefi ne olmalıdır ? Biz, adaylık duyurumuzda üniversitemizi Türkiye’nin ilk beş üniversitesi arasına yükseltme hedefimizi belirttik. Ancak, maalesef, bazıları tarafından hayalci olmakla itham edildik Bunu yazanlar üniversitelerin hangi kriterlere göre sıralandığını bilseydi belki de biz niye daha yukarılarda değiliz diye soracaktı. Garip olan şudur ki üniversitesi için hayalleri ve hedefleri olanlar ve cesaretle elini taşın altına sokmak isteyenler sorgulanıyor ve itham ediliyor, dedikodu üretenler ve algı operasyonu peşinde gezenlere laf edilmiyor. Bizim ülkemiz, bölgemiz, şehrimiz ve Üniversitemiz için hayallerimiz var, ama hayalci değiliz. Hayallerimiz gerçekçi projeler ve donanımlı kadrolar vasıtasıyla birer birer gerçekleştirilecektir.

Değerli basın mensupları;

Vizyonumuz; ülkemizin bilgi toplumu olma ve bilgiye dayalı ekonomi hedefine yönelik çalışmalar yapan ve “ Yeni Türkiye “ konseptine uygun eğitim ve bilimsel araştırmaları gerçekleştiren, aynı zamanda toplumumuzun kültür ve sanat alanında gelişmesine öncülük eden çağdaş bir üniversite.

Hedefimiz;Girişimci üniversite olmak, bunun için;

  • Mezunlarına girişimcilik ruhu aşılayan,
  • Araştırmaları sadece akademik yayınlar için değil, aynı zamanda toplum ve ekonomideki yeniliklerin kaynağı olarak toplumuna sunan,
  • Sosyal projeler ve araştırmalar vasıtasıyla toplumun sosyal meselelerinin farkında olan ve bunlara çözümler sunan bir üniversite,

Bu hedefler için; başta kamu ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere, endüstri, AR-GE kuruluşları ve profesyonel hizmet sağlayıcılar ile yakın işbirliğine açık bir üniversite.

Ülkemizin aydınlık geleceğine katkı sağlayan Gaziantep Üniversitemizi daha iyiye ve daha ileriye taşıma arzusu ile sözlerime son veriyor, siz değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

 

Prof.Dr.Mehmet Koruk

Gaziantep Üniversitesi

Rektör Adayı