Logo Loading

Milliyet: PROF. DR. KORUK, “HEPATİTLER YAYGIN, SESSİZ VE ÖLÜMCÜL VİRAL HASTALIKLARDIR”

Milliyet: PROF. DR. KORUK, “HEPATİTLER YAYGIN, SESSİZ VE ÖLÜMCÜL VİRAL HASTALIKLARDIR”

Milliyet: PROF. DR. KORUK, “HEPATİTLER YAYGIN, SESSİZ VE ÖLÜMCÜL VİRAL HASTALIKLARDIR”

PROF. DR. KORUK, “HEPATİTLER YAYGIN, SESSİZ VE ÖLÜMCÜL VİRAL HASTALIKLARDIR”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/prof-dr-koruk-hepatitler-yaygin-sessiz-gaziantep-yerelhaber-1246577/

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk tarafından Hepatit Hastalığı Belirtileri ve Korunma Yolları konulu konferans verildi.
GAÜN Nizip Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda yapılan konferansta, Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer hastalıkları ve hepatit grubu hastalıklar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Koruk, Hepatit B ve karaciğer kanseri arasında sıkı bir ilişki olduğunu belirterek, “Hepatitler yaygın, sessiz ve ölümcül viral hastalıklardır. Belirti vermeden ilerleyen hepatit B ve C dünyada 350 milyon kişiyi etkilemektedir. Kronik hepatit hastalarının yüzde 15-25’inde zaman içerisinde siroz ve karaciğer kanseri dâhil, hayati tehlike potansiyeli taşıyan hastalıklar gelişir” dedi. Koruk, her yıl yaklaşık bir milyon kişinin hepatit B ve C hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti. Hepatit hastalığında korunma yollarını aktaran Prof. Dr. Koruk, insanların ilk önce kedilerini ve çevrelerini temiz tutmalarını ve mutlaka hepatite karşı aşı yaptırmalarını gerektiğini söyledi.
Konferansın sonunda Prof. Dr. Koruk’a günün anısına plaket veren Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, “Belkıs’tan yükselen hilaller olan siz öğretmenler, bu bilgileri tüm öğrencilerinizle paylaşmalısınız. Sağlıklı nesiller yetişmesi için bu sizin sorumluluğunuzdur” dedi.

Kaynak:

No Comments

Post a Comment

Your email address will not be published.