Logo Loading

Rektör Adayı Koruk Hizmet Yağdıracak

Rektör Adayı Koruk Hizmet Yağdıracak

Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk, düzenlediği basın toplantısı ile Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne resmen aday olduğunu açıkladı.

 Rektör Adayı Koruk Hizmet Yağdıracak

Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk, 2000-2014 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştığını belirterek, kendisinden bahsederek başladığı ve Grand Otel’de düzenlediği basın toplantıaında, “2008-2014 yılları arasında üniversite üst yönetiminde (dekan, rektör danışmanı ve rektör yardımcısı olarak) görev aldım. 2014 başlarında özel nedenler ve hekimlik yapma şekli ile ilgili tercihim nedeniyle üniversitedeki görevimden ayrılarak Gaziantep’deki özel bir sağlık kuruluşunda 2015 sonlarına kadar çalıştım. Tekrar üniversiteme döndüm. Bu dönüş kararımdaki en önemli etken yaşadığım tecrübeyle akademik hayatın kendime daha uygun olduğu düşüncesidir. Üniversitesi için idealleri olup profesör olan her akademisyenin, düşündüklerini yapabilmek için, az veya çok gönlünde üst yönetimde görev alma veya rektör olma arzusu vardır. Üniversiteye döndükten sonra ben de kendi geçmiş tecrübe ve donanımlarımdan cesaret alarak ve bazı akademisyen arkadaşlarımla da görüşerek rektör adayı olmaya karar verdim. Bu kararımın hem benim hem de üniversitem için hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk, adaylığının, söz konusu olduğundan itibaren gerek üniversite içinde gerekse üniversite dışındaki bazı odaklarca hakkımda cemaatle ilişkilendirilen bir algı operasyonu yürütülmekte olduğunu iddia ederek, “Buna delil olarak da benim 2012 rektörlük seçiminde bir cemaatin rektör adayı olarak düşünüldüğüm iddia edilmektedir. Ben o sırada rektör yardımcısı olarak Yavuz hocamın yanında yer alarak, başından beri tavrımı net olarak ortaya koymuştum. O dönemde benim duruşumun en yakın şahitleri rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve şu anda yanında rektör yardımcıları olarak çalışan yakın mesai arkadaşlarımdır. Cemaatin en güçlü olduğu zamanda cemaata karşı bu kadar açık ve net duruş sergilemiş olmama rağmen bu algı operasyonundan kimler ne fayda ummaktadır merak ediyorum. Ben 25 yıldır bir hekim ve akademisyen olarak toplumun hep gözü önünde oldum. Cemaatte dahil her kesimden insanla günlük hayat içinde insani ilişkilerim olmuştur. Her zaman herkese kapım açık bir insan olmuşumdur. Ancak cemaat hiyerarşisi içinde hiçbir yapının içinde olmadım. Paralel yapılanma da dahil her türlü kadrolaşma ve yapılanmanın akademik hayata zarar verdiğine samimiyetle inanan bir insanım” dedi.

Gaziantep Üniversitesi dürüst, ilkeli, vizyon sahibi, toplumsal ilişkilerinde başarılı ve cesaretli insanların yönetebileceği önemli bir kurum olduğunu ifade eden Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk, “Üniversitemizde bu niteliklere sahip çok sayıda akademisyen arkadaşımın olduğunu biliyorum. Adaylık düşünen arkadaşların bu algı operasyonlarını beklemeden, kendilerini zan altında bırakmadan, bir an önce adaylıklarını açıklamalarını tavsiye ederim. Üniversitemizde ve kamuoyu önünde düşünce ve projelerimizle yer alarak, centilmenlik içinde, bir seçim süreci geçirmemiz üniversitemizin geleceğine pozitif katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Kendi yönetim anlayışım açısından şunu net ifade etmek isterim ki devletimizin hassasiyetleri bizim de hassasiyetlerimizdir” diyen Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk,  “Yönetimimizde devletimizin bekasına, milletimizin birliğine ve akademik hayatımızın huzuruna ve verimliliğine tehdit oluşturan paralel yapı da dahil her türlü cemaat ve ideolojik yapılanmalara karşı net tavrımız sürdürülecektir. Bunun yanısıra, akademisyenlerimizin ülkemizdeki temel hak ve hürriyetlerin, hukuk sisteminin ve demokrasimizin ilerlemesi, sosyal dokumuzun sağlamlaşması, milli kültürümüzün gelişmesi, bilgi toplumu ve bilgiye dayalı ekonomik sistemimiz ile ilgili her türlü çalışmaları desteklenecektir. Akademisyen arkadaşlarımızın şehrimizin ve bölgemizin sorunlarına çözüm üretecek çalışmaları özellikle teşvik edilecektir. Üniversitemiz gerek insan kaynakları gerekse de alt yapı ve imkanları bakımından ülkemizin en iyi durumda olan üniversitelerindendir. Bu durum geçmiş ve mevcut yönetimlerimizin akıllı stratejileri ile oluşmuştur. Üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında 2014-2015 döneminde 13. sırada yer almış bir üniversitedir. Böyle bir üniversitenin hedefi ne olmalıdır ? Biz, adaylık duyurumuzda üniversitemizi Türkiye’nin ilk beş üniversitesi arasına yükseltme hedefimizi belirttik. Ancak, maalesef, bazıları tarafından hayalci olmakla itham edildik Bunu yazanlar üniversitelerin hangi kriterlere göre sıralandığını bilseydi belki de biz niye daha yukarılarda değiliz diye soracaktı. Garip olan şudur ki üniversitesi için hayalleri ve hedefleri olanlar ve cesaretle elini taşın altına sokmak isteyenler sorgulanıyor ve itham ediliyor, dedikodu üretenler ve algı operasyonu peşinde gezenlere laf edilmiyor. Bizim ülkemiz, bölgemiz, şehrimiz ve Üniversitemiz için hayallerimiz var, ama hayalci değiliz. Hayallerimiz gerçekçi projeler ve donanımlı kadrolar vasıtasıyla birer birer gerçekleştirilecektir” şeklinde açıklama yaptı.

HEDEF VİZYONLU VE GİRİŞİMCİ ÜNİVERSİTE OLMAK

Gaziantep Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Koruk, “Vizyonumuz; ülkemizin bilgi toplumu olma ve bilgiye dayalı ekonomi hedefine yönelik çalışmalar yapan ve “ Yeni Türkiye “ konseptine uygun eğitim ve bilimsel araştırmaları gerçekleştiren, aynı zamanda toplumumuzun kültür ve sanat alanı

Kaynak: http://www.olaymedya.com/haber/rektor-adayi-koruk-hizmet-yagdiracak/31131

No Comments

Post a Comment

Your email address will not be published.